FİDAN SİPARİŞ 0536 597 10 43

Arrow up
Arrow down

Ronde Ceviz Fidanı

rondeRonde ceviz fidanı yedi yaşında polen üretmeye başlar.10 yaşında maksimum polen dökmeye başlar.Meyvesi küçüktür.

İçi sarı renklidir.Geç çiçek döker.Ama meyvesi oldukça lezzetli ve kalitelidir.Ortalama 7-8 yaşından sonra meyve vermeye başlar.

Yıl içerisine oldukça çok verim verir.Çok geç çiçeklenip erken verim verir.Ronde ceviz fidanını fernor cevizi için en ideal tozlayıcı olarak tavsiye edilir

Chandler Ceviz Fidanı

CHANDLER MEYVE ÖZELLİKLERİChandler ceviz ağacı fidan olarak ekildikten sonra çabuk gelişen yabancı bir ceviz fidanı türüdür. Peki ama yerli ceviz ağaçlarından farkı nedir diye sorduğunuzu duyabiliyorum. Şu farkı var yerli ceviz ağaçlarından 15 gün daha geç çicek açar.Ama bu az meyve verdiği anlamına gelmez.Meyve kalitesi diğer yabancı cinslere göre en üst düzeydedir.Kabuğundan kolay ayrılır.Sizi fazla yormaz.

Doğru tozlayıcısı franquettedir.10 chandler ceviz fidanından sonra 1 adet tozlayıcı olarak franquette ceviz fidanı ekilmelidir.

Yarı dik geliştiği için 3x8, 4x8 ve 7×5 metre dikime uygundur.

Fernor Ceviz Fidanı

fernorFernor fidanı 2000 rakıma kadar rahatlıkla ekilebildiğinden ve ceviz ağaçlarının kabukları çok kolay soyulduğundan ve tadı lezzetli olmasından dolayı ekimi son yıllarda ülkemizde oldukça yaygındır.

Fernor ceviz fidanı geç çiçeklenen, ürgün dalları geç kapanan bu yüzden de bahar geç donları ile sonbahar erken donlarından etkilenmeyen yüksek rakımlı alanlara ekilebilen bir ceviz türüdür. Doğru tozlayıcıları Franquette ve Ferner cinsleridir.Eylül ayı sonlarında hasat edilir.

Fernette Ceviz Fidanı

Fernette fernor ceviz fidanının tozlayıcısı olan yabancı bir çeşittir.Geç çiçek açar.Karasal iklimin uygun olduğu yerlere dikilirse daha iyi verim verir.Fransız menşeilidir.Tozlayıcısı olan fernor ile aynı özellikleri taşır.Yüksek rakımlı yerlere ekilmesi tavsiye edilir.

Pedro Ceviz Fidanı

Pedro erken çiçeklenen çeşitlerdendir. Kendi kendini tozlar. Payneden 15 gün sonra yapraklanır. Ağacı küçüktür gelişmesi için doğru budanması gerekir.Diğer cinslere göre daha çok bakıma ihtiyacı vardır. Rakımı düşük olan bölgelerimizde ve kıyılarda verimi oldukça iyidir.

Eylül ayı sonlarında hasat edilir.Meyveleri ise tadına doyamayacağınız derecede lezzetlidir.Aynı zamanda kuru ve taze tüketebilir.Kıyı da olan bölgelerimizde çok iyi verim verir.Kabuğundan çok kolay sıyrılır.

 

Diğer Makaleler...

Martin Fidancılık olarak ceviz fidanı sektörümüzün öngördüğü tüm kuruluşlara bağlı olarak faaliyet göstermekteyiz.                     
tarım bakanlığı     füab  bandırma ticaret odası  todab  bandırma ticaret borsası   uib